Лятна кинопанорама – Исторически филми в историческия музей

Лятна кинопанорама Плевен 2021 – Исторически филми в историческия музей:

11 август, 21.00 ч. – “Белият генерал” – България/Русия, 54 минути; Режисьор: Владимир Щерянов; Копродукция: Мирамар филм (България), Корабль – Андрей Кирисенко (Русия)

Филм за генерал Скобелев и за патриотичната епоха на българското Освобождение, в което Плевен заема специално място. Филмовата история е разказана от известни изследователи на 19 век – военни историци, интелектуалци и общественици като писателя Борис Василев, Алексей Леонов – летец-космонавт и президент на Международния Скобелевски комитет, проф. Андрей Пантев, проф. Божидар Димитров и други. Във филма са използвани много уникални материали от началото на 20 век, както и фотоси от държавните архиви на Русия и България. Специално са заснети натурни възстановки и са използвани кадри от игралния филм “Героите на Шипка”.

12 август, 21.00 ч. – “Приказка за Астрид” – Швеция-Дания, 123 минути, биографична драма; Режисьор – Перниле Фишер Кристенсен; В ролите: Алба Аугуст, Бьорн Густафсон, Трине Дирхолм, Магнус Крепер и др.

По действителната история на шведската писателка Астрид Линдгрен. Филмът разказва малко познатата история около появата на най-непокорното луничаво момиче в литературата – Пипи Дългото чорапче. Като тийнейджърка в консервативна Швеция (20-те години на миналия век), Астрид Линдгрен, тогава все още Астрид Ериксън, се впуска в любовна афера с шефа си – главен редактор на местен вестник. Завъртайки се около тази история, кинобиографията разглежда тежките избори, които Линдгрен бива принудена да направи, както и житейските уроци, които тя извлича от ситуацията. Това е първата кинобиография на световноизвестната писателка, чиито герои са любими на малки и големи в почти 100 страни по света.

13 август, 21.00 ч. – “Обещанието на зората” – Франция, 125 минути; Режисьор: Ерик Барбие; В ролите: Пиер Нине, Шарлот Генсбур

Тази трагикомедия разказва историята на Ромен Гари, един от най-известните френски белетристи и единственият писател, който два пъти е печелил наградата за френска литература “Гонкур”. Филмът е адаптация на автобиографичния му роман, в който той разказва за детството си в Полша, изселването в южната част на Франция, вследствие на настъпването на хитлеризма и за кариерата си във френските военновъздушни сили по време на Втората световна война. Романът е преведен и публикуван на български.

14 август, 21.00 ч. – “Чърчил” – Великобритания, 105 минути, драма; Режисьор: Джоната Теплицки; В ролите: Брайън Кокс, Джон Слатъри, Миранда Ричардсън и др.

Изтощен от годините на война и на ръба на депресия, Чърчил е сянка на героя, устоял на “светкавичната” тактика на Хитлер. Ако десантът в Нормандия се провали, той е ужасен, че ще бъде запомнен като идеолог на това клане. Политическите опоненти точат ножовете си. Генералите Айзенхауер и Монтгомъри са бесни на опитите на Чърчил да спре десанта. Налага се да се намеси самият крал. Само подкрепата на брилянтната съпруга Клементайн може да удържи физическия и психически колапс на Чърчил.